Fyzioterapie jako taková se zabývá rehabilitací pohybového systému. Zaměřuje se zejména na diagnostiku daného problému, jeho léčbu a následnou prevenci. Klade si stejné cíle, jako je tomu v případě rehabilitace lidí – znovunabytí pohyblivosti a koordinace poškozených částí těla. V průběhu léčby nastává zmírnění bolesti, zamezí se atrofii svalů, dochází ke zlepšení celkového zdravotního stavu a zkracuje se tak doba rekonvalescence. Pacient se navrací do normálního života. Stále častěji se s rehabilitací setkáváme při ortopedických či neurologických problémech, kde hrají svou důležitou roli. Fyzioterapii však lze využít i jako prevenci těchto problémů.
Rehabilitační metody lze rozdělit na aktivní a pasivní, kdy pacient aktivně vytváří pohyb – cvičí (např. dogfitness) a pasivní, při kterých terapeut pacientovy svaly zapojuje bez jeho přičinění (např. strečink). Dále můžeme tyto metody rozdělit podle části pohybového aparátu, na kterou se zaměřujeme. Kosterním systémem spolu s klouby, vazy a povýzkami se zabýváme při Dornově metodě. Naproti tomu při různých druzích masáží se zaměřujeme na svalovou část pohybového systému. Jelikož se rehabilitace zvířat opírá o mnoho metod a účelem těchto stránek není jejich výčet, popíšeme pouze ty, kterými se v naší veterinární praxi zabýváme.
Pasivní pohyb se využívá u pacientů, u kterých je třeba z léčebných důvodů končetinu imobilizovat (např. dlaha). Dále se využívá u pacientů, kteří nejsou schopni končetinou pohybovat svou vůlí (např. neurologičtí pacienti). Klouby těchto pacientů jsou náchylnější ke zkracování úponů šlach v jejich okolí, dochází ke zhoršení výživy kloubních struktur. Pasivním pohybem můžeme udržet přirozený rozsah pohybu kloubu a minimalizujeme jím nežádoucí účinky imobilizace.
Strečing pracuje s měkkými tkáněmi. S jeho pomocí dochází ke zvýšení rozsahu pohybu a flexibility svalů. Měl by však být prováděn po odeznění akutního zánětu. Zařazením strečingu do rehabilitace můžeme předejít zkracování šlach. S jeho pomOcí také můžeme redukovat pacientovu bolest. Kvalitním strečinkem před sportovním výkonem můžeme předejít mikrotraumatům při svalové kontrakci.
Tato metoda spadá do aktivního cvičení, při kterém dochází k protažení i posílení svalových skupin. Jednotlivými cviky se posiluje motorika pacienta. Aktivní cvičení je vhodné zejména pro pacienty, kteří nestejnoměrně zatěžují svalové skupiny (např. asistenční psi, kteří více zatěžují jednu stranu těla), pacienti, u kterých se vyvinul špatný vzorec chůze (např. nadnášením končetiny po operaci) či pacienti, u kterých potřebujeme posílit určitou svalovou skupinu (např. posílení zádových svalů po výhřezu meziobratlové ploténky). Velmi vhodná je tato metoda pro pacienty, kteří neholdují plavání či jako prevence pohybových obtíží. Cvičení na míči nezatěžuje klouby, proto je vhodné i pro štěňata od 3 týdnů věku.
Metoda není vhodná snad jen pro akutní stavy jak v ortopedii, tak v neurologii, kde je potřeba zejména klidový režim.
Při dogfitness nevyužívá balančních pomůcek – míčů různých tvarů a velikostí. Výběr se řídí podle velikosti psa, jeho problému a úrovně, ve které pacient cvičí.
Co je Dornova metoda a pro koho je vhodná?
Dornova metoda je jemná manuální technika, pomocí které je možné navrátit kosti a klouby do fyziologické polohy a uvolnit spazmus ve fasciích. Tím, že pracuje s kostmi a klouby, se liší od masáží, které pracují s jinou částí pohybového aparátu – se svaly. Na rozdíl od chiropraxe se pak terapie provádí při volném aktivním pohybu, čímž se obchází ochrana tonických svalů, ty drží neustále tělo „pohromadě“. Při Dornově metodě se nic neděje násilím, nic nekřupe, vše je jemné a tak nějak milé. Pokud není v ošetřovaném místě větší problém, terapie je bezbolestná a pacienti si ji užívají.
Samotné ošetření trvá zhruba jednu hodinu. To je čas, za který je terapeut schopen ošetřit celé tělo pacienta a zároveň také doba, kterou je schopen vydržet v klidu i průměrný pes (či jiné zvíře). Terapie trvající delší dobu zvířata většinou přestává bavit a efekt léčby se snižuje spolu se zvyšující se snahou udržet pacienta v klidu na podložce. Ošetření jako takové sestává z hmatů, které se provádějí v předem daném pořadí, postupuje se od končetin přes páteř až k hlavě. Je-li potřeba, aplikují se po dokončení Dornovy metody baňky, které tuto terapii vhodně doplňují. Při baňkování se využívá podtlaku baňky (aplikuje-li se například nad propadlý obratel, navrátí se za pohybu do své fyziologické polohy).
© 2025 veterinajemnice.cz